Akıllı Sokak Aydınlatma

Akıllı Aydınlatma 

Akıllı aydınlatma ile aydınlatma kontrolü, güvenlik ve verimlilik başlıkları altında incelenmelidir. Şehirlerin tarihsel gelişimi incelendiğinde güvenlik için aydınlatma her zaman önemli bir konumda olmuştur. Günümüzde ise gece gündüz yaşayan şehirlerin oluşması ile aydınlatma daha önemli hale gelmiştir. Işığın yoğun kullanımı ile artan enerji ihtiyacını karşılamak için verimlilik artıcı yöntemler ihtiyaç haline gelmiştir.

Seaktürk Akıllı aydınlatma ile verimlilikleri ve güvenliği artırırken, bakım maliyetlerini düşürecek çözümler sunmaktadır.

Akıllı Aydınlatma Nedir?

Akıllı aydınlatma günümüzde güvenlik ve enerji verimliliğinin yapı taşlarından birisi haline gelmiştir. Yaşam olan her alanda aydınlatmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer yandan bu alanlarda aydınlatmaya her an ihtiyaç yoktur. İhtiyaç durumu haricinde kullanılmayan alanlarda yapılan ışıklandırma ciddi bir verimsizlik problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanlarda yaşam yokken minimum ışık seviyesi yeterli olabilmektedir. Aynı şekilde yaşam olması durumunda bu seviyenin güvenlik açısında daha yüksek seviyede olması önemlidir. Seaktürk Akıllı aydınlatma ürünleri ve sensörler kullanarak oluşturduğu senaryolar ile güvenlik ve verimliliği eşzamanlı sağlayabilen çözümler sunmaktadır.

Akıllı Aydınlatma Sistemleri

Akıllı aydınlatma sistemleri kullanılması ile dünyadaki kaynaklar daha verimli kullanabilir. Dünya geneline bakıldığında yıllık yaklaşık 80 Milyar dolar değerinde bir enerjinin sadece dış aydınlatma için harcandığı görülmektedir. Akıllı aydınlatma çözümlerini LED teknolojisinin gücü ile birleştirerek bu alanda %60-70 oranında tasarruf sağlanabilmektedir. Seaktürk dış aydınlatma için dimlenebilir, arıza takibi yapılabilen ve özel senaryoların oluşturulabildiği akıllı aydınlatma sistemleri sunmaktadır.

Akıllı Aydınlatma Ürünleri

Akıllı aydınlatma ürünleri ile mevcut sistemde kullanılan aydınlatma armatürlerinde ekstra kablolama ya da değişiklik yapmadan sadece Seaktürk ürünleri eklenerek enerji kablosu üzerinden kontrol edilebilmektedir. Seaktürk’ün patentli ürünleri ile çok düşük maliyetle mevcut enerji harcamanız azaltılabilmektedir. Sisteminizin durumuna göre 1 ile 3 yıl arasında harcanan bedel enerji tasarrufu olarak geri kazanılmaktadır.

Akıllı Aydınlatma Ürünlerinin Avantajları

Enerji verimliliği ve güvenlik avantajına ek olarak bakım maliyetlerini de düşürebilirsiniz. Mevcut aydınlatma sistemlerinin kontrol edilememesi sebebi ile arızalar ancak şikayetler ve birebir kontroller neticesinde belirlenebimektedir. Bu uygulama yüksek ve verimsiz bir bakım maliyeti oluşturmaktadır. Seaktürk arıza bilgisi alınabilen ve bakım takibi yapılabilen akıllı aydınlatma ürünleri ile bakım maliyetlerinin düşürülmesini ve takip edilebilir olmasını sağlamaktadır.

Akıllı Aydınlatma Teknolojisi

Seaktürk olarak kullandığımız PLC teknolojisi ile enerji besleme kabloları kullanılarak hiçbir ekstra kablo gereksinimi duymadan ürünleri akıllı aydınlatma yönetim yazılımlarımız ile çevrimiçi ya da çevrimdışı olarak yönetebiliriz. Kullandığımız patentli teknolojimiz ile 5km mesafeye kadar aydınlatma armatür ve sistem kontrolü yapılabilmektedir.  

Akıllı Sokak Aydınlatma Sistemi

Akıllı sokak aydınlatma sistemleri ile yol, sokak, cadde ve otoyol aydınlatmalarını akıllı sistemler haline getirebilirsiniz. Bu alanlarda yoğunluğun ve hareketin azaldığı zamanlarda aydınlatma ürünleri dimlenerek enerji verimliliği sağlanabilmektedir. Dış aydınlatmalar güvenlik amaçlı kullanılmakta olup buralarda uygulanacak aydınlatma otomasyonu çok dikkatli planlanmalıdır. Dış yaşam alanlarında belirli saatlerden sonra kullanılmayan alanlar olmaktadır. Fakat güvenlik sebebiyle bu alanları tamamen ışıksız bırakmak doğru olmamaktadır. Bu durum suç oranının artmasına ve güvenlik zafiyetine sebep olmaktadır. Bu durumlarda akıllı sokak aydınlatma sistemleri kullanılarak hem güvenli aydınlatma sağlanabilmekte hem de ürünler dimlenerek enerji verimliliği sağlanabilmektedir. Özetle Akıllı Sokak Aydınlatma Sistemlerimiz, mevcut lambaları, ihtiyacın az olduğu saatlerde ışık şiddetini azaltarak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Seaktürk Teknolojisi Neden Eşşiz?

Kullanılan eşsiz teknolojimiz ile LED armatürler, yüksek basınç sodyum buharlı lambalar ve metal halide lambalar bulunan sistemlerde yeni kablo çekmeden seakturk ürünleri ile akıllı aydınlatma sistemleri haline getirilmektedir. Kullanılan teknolojimiz standart PLC teknolojisinden farklı olarak patentli ve etkili bir çözümdür. PLC çözümlerinin olumsuz tarafları bizim teknolojimiz ile avantajlı hale gelmektedir. Alttaki tabloyu inceleyerek kullandığımız teknolojimizin avantajlarını görebilirsiniz.

Seak Poweline PLC Armatür Kontrol

Akıllı Sokak Aydınlatma Ürünleri ile Örnek Uygulama

  1. Tüm lambalar hava karardıktan sonra 23:00'a kadar %100 güçte yanar.
  2. Saat 23:00 de; ana caddelerdeki lambalar %100 güçte yanarken, ara sokak lambalar sensörler yardımıyla canlı varlığını algılar ve canlı olmadığı zamanlarda %30 güce kadar ışıklar dimlenmektedir.
  3. Saat 02:00 de; ana caddelerdeki lambalar %70 güçte yanarken, ara sokak lambalar sensörler yardımıyla canlı varlığını algılar ve canlı olmadığı zamanlarda %20 güce kadar ışıklar dimlenmektedir.
  4. Saat 04:00 de; ana caddelerdeki lambalar %60 güçte yanarken, ara sokak lambalar sensörler yardımıyla canlı varlığını algılar ve canlı olmadığı zamanlarda %20 güce kadar ışıklar dimlenmektedir.

Program seçenekleri bölgenin gün doğuşuna ve batışına ya da istenilen saatlere göre ayarlanabilmektedir.

Seaktürk ürünleri ile kurulan sistem avantajları ise aşağıdaki şekildedir.

  • Armatür değiştirme ihtiyacı yoktur.
  • Lambalara ek kontrol kablosu çekme ihtiyacı yoktur. (Mevcut 220V enerji hattı kullanılır)
  • Tüm lamba ve armatürlere uygulanabilir. (LED, Sodyum buharlı, Metal halideler vb.)