Akıllı İç Aydınlatma Sistemleri

Akıllı İç Aydınlatma Sistemleri

Dünya nüfusunun artması ile birlikte yaşam alanları, iş merkezleri ve üretim tesislerinde aydınlatmaya harcanan enerji gereksinimi artış göstermiştir. Gece ve gündüz çalışan fabrikalarda iş güvenliği sebebiyle azami aydınlatma şartlarının sağlanması gerekmektedir. Aynı şekilde iş merkezleri ve evlerde gece geçirilen zamanlarda aydınlatmaya ihtiyaç duyulmaktadır.  Bu alanlarda ve tesislerde ihtiyaç duyulan aydınlatma şiddeti her zaman aynı olmasına rağmen kurulum yapılırken ihtiyaç duyulan en yüksek aydınlatma şiddetine göre planlama yapılmaktadır. Örneğin; işletmelerin birçoğu gün ışığı almasına rağmen aydınlatma ürünlerini maksimum seviyede çalıştırmaktadırlar. Akıllı aydınlatma ile tesislerde ve yaşam alanlarında ihtiyaç duyulmayan zamanlarda ürünler otomasyon ile söndürülerek, ihtiyaçtan fazla olan aydınlatma şiddeti ise dimlenerek enerji tasarrufu sağlanabilir.

Akıllı Aydınlatma Nedir?

Akıllı aydınlatma nedir sorusunun cevabı; aydınlatma ve varlık sensörleri ile alınan bilgilerin işlenerek tüm aydınlatma armatürlerinin ve lambaların merkezi bir sistem tarafından kontrol edilmesidir. Kullanılan sensörler ve aydınlatma armatürleri istenilen uygulama ve senaryoya göre programlanarak özel yazılımlar üzerinden otonom olarak kontrol edilmektedir.

Akıllı Aydınlatmanın Faydaları

Akıllı aydınlatma sistemleri kullanılan alanlarda aydınlatma için harcanılan fatura bedelini %50’den fazla azaltabilirsiniz. Sistem projelendirme ve kurulumu için harcanan bedel 1-2 yıl gibi kısa sürede tasarruf edilerek bedavaya gelebilmektedir. Düşen fatura gideri ile her yıl ekstra kazanç elde edilebilmektedir. Bunların haricinde ise tamamen otonom ve insan odaklı aydınlatma sistemi ile yaşam kaliteniz artırılmaktadır.

Seaktürk Akıllı Aydınlatma Ürünleri

SEAKTURK ticari ve endüstriyel binalar için mevcut elektrik hatlarını kullanan güvenilir aydınlatma kontrol sistemi sunmaktadır. Aydınlatmanın yanı sıra elektrikli araç şarj cihazlarını ve diğer IOT cihazlarını da aynı sistem üzerinden yönetebilirsiniz. Akıllı aydınlatma ürünleri ile mevcut sistemde kullanılan aydınlatma armatürlerinde ekstra kablolama ya da değişiklik yapmadan sadece Seaktürk ürünleri eklenerek enerji kablosu üzerinden kontrol edilebilmektedir. Seaktürk’ün patentli ürünleri ile çok düşük maliyetle mevcut enerji harcamanız azaltılabilmektedir. Aydınlatma ürünlerini kontrol etmek için armatürlerin SEAK modülatörlerinden birini içermesi gerekir. İstenilen kontrol tipine ve armatürde kullanılan sürücünün türüne bağlı olarak modülatörlerden birini seçebilirsiniz. Modüllere alternatif olarak; SCC LED Driver (30-250 W) içeriğinde modülatör bulunan sürücülerdir. VNS HID Balast (45 W – 400 W) içeriğinde modülatör bulunan balastlardır. SSR-1000 modul ile 1000W'a kadar ürünler on/off olarak kontrol edilebilir.

Akıllı Aydınlatma Teknolojisi

Seaktürk olarak kullandığımız PLC teknolojisi ile enerji besleme kabloları kullanılarak hiçbir ekstra kablo gereksinimi duymadan ürünleri akıllı aydınlatma yönetim yazılımlarımız ile çevrimiçi ya da çevrimdışı olarak yönetebiliriz. Kullandığımız patentli teknolojimiz ile 5km mesafeye kadar aydınlatma armatürü ve sistem kontrolü yapılabilmektedir. 

Akıllı Aydınlatma Sistemi Projeleri

Akıllı aydınlatma sistemi projeleri planlanırken mevcut sistemde kullanılan ürünlerin analizi ve iş güvenliği için gerekli aydınlatma şiddetinin sağlanması en önemli başlangıç noktasıdır. Kontrol edilmeye uygun olmayan ve ışığı yetersiz olan armatürler bulunan alanlar için aydınlatma hesabı yapılarak yeni ürünler belirlenir. Çalışma alanı gün ışığı alması durumunda ışık miktarını ölçmek için sensörler kullanılır. Aynı şekilde devamlı insan bulunmayan ortamlarda varlık sensörleri kullanılır. Çalışma saatleri ve çalışma periyodları üzerinden uygulanacak senaryolar belirlenir. Kurulan akıllı aydınlatma sistemi ile aydınlatma için harcanan enerji miktarından tasarruf edilir ve insan odaklı aydınlatma şartları sağlanmış olur. Aydınlatmada tasarruf, lamba söndürerek değil, görme yeteneği ve görsel konfordan ödün vermeden, gerekli minimum seviyede aydınlık düzeylerinin yaratılması ile sağlanır. Aydınlatma Kontrolü aşağıdaki durumlara göre projelendirilmektedir.

Gün ışığına göre
Zaman ayarlarına göre
Mekanlardaki hareket yoğunluğuna göre
Aydınlık seviyesine göre
Çalışma saatlerine göre
İş yoğunluğuna göre
Özel çalışma koşullarına göre
Özel ihtiyaçlara göre
Acil durumlara göre

Oteller İçin Örnek Uygulama

SEAK, otellere mevcut elektrik hatlarını kullanan akıllı aydınlatma kontrolü çözümleri sunar. Otelin bazı bölümleri (resepsiyon, fuaye, Kongre tesisleri, koridorlar veya lobi bar) için ayrı ayrı aydınlatma senaryosu ayarlayabilirsiniz. Her sahnede farklı özellikleri ayarlayabilirsiniz. Gündüz ve gece boyunca ışık yoğunluğunu veya renk sıcaklığını (3000K-6000K) ayarlayarak insan odaklı aydınlatma çözümleri sunabilirsiniz. Seçilen armatür grubu için RGB aralığında ışığın rengini seçersiniz. Aydınlatma yoğunluğunu istenilen oranda sabitlemek için parlaklık sensörleri ve hareket sensörleri ekleyebilirsiniz. Sistem, minimum tüketimde doğru ışığı elde etmek için ışık yoğunluğunu otomatik olarak dengeleyecektir. Lamba gruplamalarına göre rapor alabilirsiniz

Fabrikalar ve Tesisler İçin Örnek Uygulama ve Sonuçları

Belirlenen tasarruf senaryolarına göre, ihtiyacınız kadar olan aydınlatma tanımlanarak, lambaların tek tek veya gruplar halinde yanma/sönme, ışığı kısma/yükseltme görevlerini otomatik yapmalarını sağlıyoruz. Aydınlatma Kontrol Panosu ilave edilen otomasyon paneline, ışık, zaman ve hareket sensörleri gibi gerekli ilave donanımlar da eklenebilmekte, sistem gerektiğinde manuel, uzaktan kumanda ile, Ethernet ya da WİFİ bina otomasyon yollarıyla da yönetilebilmektedir.

Volkswagen fabrikası ile yapılmış uygulama ile elektrik tüketiminde her yıl 1020 MWh enerji tasarrufu sağlanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda ise 1,5 yıl içerisinde yapılan yatırım geri kazanılmış ve kar’a geçilmiştir. Yapılan uygulama detayları ise şu şekildedir;

  1. Programlanan iş programına göre güvenlik ve insan odaklı aydınlatma,
  2. Anında elektrik tasarrufu başlamıştır,
  3. Yangın ve acil durum senaryoları,
  4. Sensörler yardımı ile tamamen otonom kontrol,